Блок живлення для світлодіодів
Всі великі сфери життя здатна обслуговувати світлодіодна продукція. Завдяки своїм незаперечним перевагам (економія електроенергії, екологічність, величезний ресурс безперервної роботи – близько 50000 годин, високий ККД і рівень світловіддачі, високий коефіцієнт передачі кольору, великий діапазон температур світіння, твердотельность і компактність конструкції тощо) вона займає лідируючі позиції на ринку. Для успішної роботи твердотільних джерел світла, їм необхідний стабілізований джерело живлення, як по напрузі, так й по струму, в залежності від конкретної задачі.
БП - пристрій для підтримки стабільного напруги на «споживача», при перепадах напруги в мережі, джерела. Харчування світлодіодів відбувається з допомогою драйвера – блоку живлення, який забезпечує постійний вихідний струм.
Отже, блок живлення є джерело постійної напруги, а драйвер - джерело стабілізованого струму.
Вимоги до блоку живлення:
- Надійність. Від блоку живлення безпосередньо залежить якість світла і те, який струм буде протікати через світлодіод, впливає на якість освітлення.
- Енергоефективність. Щоб робота світлодіодним системи була ефективною протягом усього часу використання, БЖ зобов'язаний володіти високим ККД.
- Електробезпека. Напруга (220В) підводиться безпосередньо до БЖ, тому безпека повністю залежить від його будови.
- Мати електромагнітну сумісність з led джерелом світла, остільки оскільки БП - єдине джерело електромагнітних перешкод. На характеристики БЖ буде базуватися електромагнітна сумісність led світильника.
Нелінійна залежність струму від напруги - особливість живлення світлодіода. Існує ризик, що при збільшенні штатного напруги на світлодіоді раптово зросте струм і пристрій вийде з ладу. Щоб уникнути цього, в дешевих led світильники підряд зі світлодіодом починає працювати обмежуючий резистор, перешкоджаючи тим самим збільшенню струму. Але наслідком цього обмеження буде втрата потужності світильника і значне зниження ККД.
Розрізняють трансформаторні, а так само імпульсні БЖ.
Основа трансформаторного БП - трансформатор. Він знижує мережеве напруга з високого показника (220В) до необхідного (12, 24). Таким чином, виходить постійне вихідна напруга. Такий БП простий, має розв'язку від мережі і здатний працювати при холостому ході. Але, при всьому цьому, він досить масивний, чутливий до перевантажень і має малий ККД.
Імпульсний БЖ теж є трансформатор. Він працює на більш високих частотах, завдяки чому сам блок живлення має меншу вагу і розмір. Так само як і трансформаторний, у нього є розв'язка від мережі і він чутливий до перевантажень. Може вийти з ладу при холостому ході. Імпульсні БЖ (з напругою 12 або 24В) застосовують для живлення світлодіодних стрічок. Щоб правильно підібрати такий БП, слід правильно розрахувати потужність, яка потрібна для живлення конкретної стрічки з допомогою спеціальної таблиці.
При роботі з БЖ частина потужності витрачається на нагрівання обмежують резисторів.
БЖ використовуються тоді, коли є світлодіоди з вбудованими резисторами або часом необхідно відключити частину включених світлодіодів.
Драйвери - це імпульсні джерела струму. Їх завдання - стабілізувати значення вихідного струму.
Зустрічаються двох видів:
- Однокаскадные драйвери.
- Двокаскадні драйвери. Найпоширеніші. Є дуже надійними. Схема складається з 2 - х каскадів: перший – коректор коефіцієнта потужності, наступний – схема стабілізації вихідного струму. Здатний забезпечувати коефіцієнт потужності до 0,96, пульсацію світлового потоку – до 1%. Така схема є досить дорогою за ціною.
Диммер – пристрій, що дозволяє регулювати яскравість світіння led світильників, яке часто використовується в умовах натурального освітлення. Буває аналоговим і цифровим.
При запитке від драйвера світлодіоди служать тривалий час за рахунок того, що струм не перевищує допустимого значення. Для нього (драйвера), звичайно ж, необхідно прораховувати кількість світлодіодів з певною потужністю.
Драйвери використовують при наявності схеми без резисторів, у разі безперервної роботи світлодіодів. Так само, драйвери доречні тоді, коли доступна допомога фахівців, щоб розрахувати необхідну кількість світлодіодів.
Вибір led системи вимагає всебічного підходу, як при виборі самих світлодіодів, так і при виборі джерел живлення. Спочатку варто визначитися: блок живлення вам потрібен або драйвер. Після – з'ясувати потужність, яка необхідна для даного джерела. Драйвери повинні відповідати штатним потужностей і струмів світлодіодів. Корпуси для БЖ повинні бути створені, враховуючи відповідний ступінь захисту (IP).