ДП "Харківстандартметрологія" провела експертизу led ламп
В останні роки LED лампи одержали широке поширення при організації зовнішнього, внутрішнього, точкового і акцентує освітлення. Вдало вписуючись в загальну «хвилю» енергозбереження, світлодіодні лампи набувають популярності за рахунок своєї переваги над люмінесцентними аналогами по багатьом параметрам.
Так що ж це за лампи і в чому причина зростаючого попиту?
Щоб розібратися в цьому питанні, перш за все, необхідно знати, що означає абревіатура LED. Light-emitting diode в перекладі з англійської означає «світловипромінюючий діод» або, простіше кажучи, світлодіод.
На сьогоднішній день світлодіоди володіють рядом унікальних характеристик, що поєднують в собі кращі якості інших джерел світла. Безсумнівно, світлодіод не ідеальний і не є панацеєю, проте наявні технології дійсно вражають. А головне, що ці технології вийшли за межі лабораторій і тепер широко використовуються при виробництві світлодіодних ламп.
Популярність світлодіодних ламп обумовлена рядом об'єктивних факторів:
- тривалий термін експлуатації, вкрай низький рівень енергоспоживання, висока світловіддача, широкий діапазон колірних відтінків;
- відсутність пульсацій світлового потоку, що виражається в зниженні навантаження на зоровий орган і психіку в цілому;
- LED лампи перетворюють електричний струм в світлове випромінювання більш ефективно, ніж традиційне джерело світла – лампа розжарювання;
- LED лампи, уникаючи втрат енергії на етапі освіти світлового випромінювання, зводять витрата електроенергії до мінімуму;
- LED лампи в якості джерела світла доцільно застосовувати в системах, які вимагають жорсткого контролю над збереженням електроенергії у зв'язку з тривалістю і масштабністю використання. Наприклад, при організації декоративного освітлення;
- світлодіодні лампи можуть використовуватися в модульних освітлювальних системах, при цьому вигоряння одного або декількох світлодіодів позначиться на загальній світловіддачі системи незначно і не буде потрібна негайна заміна LED лампи;
- крім того, LED лампи як безпечний джерело світла застосовуються при організації освітлення в складних умовах, таких як підсвічування водойм і фонтанів.
Розглянемо основні характеристики LED ламп.
Світловий потік. Вимірюється в люменах (Лм або Lm). Мабуть, це самий важливий і відповідальний показник лампи. Власне кажучи, саме він означає, наскільки світло буде у вашому приміщенні, тобто скільки світла "піде" від лампи назовні. Чим вище цифра, тим світліше буде. Має погану звичку знижуватися з часом експлуатації.
Потужність. Вимірюється у ватах (Вт або W). Чим вище потужність, тим яскравіше буде горіти лампа, але при цьому буде більше витрата електроенергії. В нормативах є обмеження по перевищенню (допускається + 15%), але немає обмеження по нижній межі. Це пов'язано з тим, що якщо виробник зміг зробити при меншій потужності той же світловий потік, то для споживача це навіть добре. Але, як правило, зниження потужності призводить до зниження світлового потоку.
Світлова віддача. Це світловий коефіцієнт ефективності. Визначається як відношення світлового потоку потужності. Відображається в Лм/Вт. Чим вище значення світлової віддачі, тим економніше працює лампочка. Теоретично досягається максимальна величина при повному перетворенні енергії у видиме світло для білого світла становить 182 Лм/Вт. Норма ефективності для внутрішнього освітлення – не менш як 80 Лм/Вт. Звичайна лампа розжарювання має низьку світлову ефективність – 8-20 Лм/Вт, що і є її основним недоліком, для люмінесцентних ламп теоретичні значення – до 90 Лм/Вт (на практиці значення знаходяться у діапазоні 35-70 Лм/Вт).
Колірна температура. Вимірюється в кельвінах (пишеться як До). Це показник кольоровості лампи, тобто того відтінку, який ми бачимо і найчастіше розрізняємо так:
- «як звичайна лампа» (приблизно 2700-3300 К), ще може називатися теплим кольором;
- денної колір (4000-4200 К) – це колір неяскравого, розсіяного неба;
- холодний колір (більше 5000).
ламп розжарювання, люмінесцентних та світлодіодних (LED) ламп
Для експертизи були закуплені найбільш поширені світлодіодні лампи 8 різних виробників:
- Лампа світлодіодна ТМ «EUROLAMP», виробництво Німеччина
- Лампа світлодіодна ТМ «ELECTRUM», виробництво Китай
- Лампа світлодіодна ТМ «MAXUS», виробництво Китай
- Лампа світлодіодна ТМ «PHILIPS», виробництво Китай
- Лампа світлодіодна ТМ «FERON», виробництво Китай
- Лампа світлодіодна ТМ «EMILIGHT», виробництво Китай
- Лампа світлодіодна ТМ «JAZZWAY», виробництво Китай
- Лампа світлодіодна ТМ «VOLTEGA», виробництво Китай
Випробування ламп проводилися в спеціалізованому підрозділі ДП «Харківстандартметрологія» – Державний випробувальний центр «Електромаш», який акредитований відповідно до вимог ДСТУ ISO/IEC 17025:2006 «Загальні вимоги до компетентності випробувальних та калібрувальних лабораторій» (ISO/IEC 17025:2005, IDT) (атестат акредитації № 24819 від 05.02.2012 р.).
Результати випробувань.
Перший показник, який перевірили в лампах, – світловий потік. Значення світлового потоку заміряли на початку роботи лампи і після стабілізації (через 2 години роботи).
За результатами випробувань встановлено, що після стабілізації (виходу на стабільний режим роботи) лампи чотирьох торгових марок («MAXUS», «PHILIPS», «EMILIGHT» і «JAZZWAY») знизили значення світлового потоку від заявленого на маркуванні на 5,7%, 3,1%, 10,2% і 8,2%, відповідно.
Слід зазначити лампи, які відзначилися високими показниками світлового потоку:
ТМ «VOLTEGA» – 422,5 Лм при заявлених 420 Лм;
ТМ «FERON» – 424 Лм при заявлених 400 Лм;
ТМ «EUROLAMP» – 462 Лм при заявлених 450 Лм;
і явний лідер ― ТМ «ELECTRUM» – 535 Лм при заявлених 470 Лм!
Також перевірили потужність ламп і порівняли її з потужністю, заявленої на етикетці. Відхилення потужності в меншу сторону при збереженні високого світлового потоку можна тільки вітати. Такі характеристики спостерігалися у ламп торгових марок «ELECTRUM», «FERON», «EUROLAMP», «VOLTEGA».
У той же час у деяких виробників зниження потужності лампи призводить до зменшення її світлового потоку. Наприклад, цю закономірність можна спостерігати у лампи ТМ «JAZZWAY»: при заявленій потужності 6 Вт фактичне споживання після стабілізації склало 4,8 Вт, при цьому світловий потік з 450 Лм знизився до 413 Лм. Точно такі ж зауваження відносяться до світлодіодним лампам ТМ «PHILIPS» і ТМ «EMILIGHT».
Наступний показником для випробувань став індекс передачі кольору. Індекс передачі кольору – відносна величина, яка визначає природність передачі кольору предметів у світлі даної лампи. Індекс передачі кольору (Ra, він же CRI — color rendering index) еталонного джерела світла і випромінювання сонця (ідеально передає колір предметів) прийнятий за 100. Відповідно, чим нижчий індекс енергозберігаючої лампи, тим гірше її цветопередающие властивості. Для людини комфортний діапазон кольорів у 80-100 Ra.
Результати тестування свідчать про те, що фактичні значення індексу передачі кольору у ламп чотирьох торгових марок – «FERON», «EMILIGHT», «EUROLAMP», «JAZZWAY» – нижче 80 Ra. У лампи ТМ «MAXUS» індекс передачі кольору хоч і знаходитися в межах допустимого діапазону (83,1 Ra), але при цьому є нижче заявленого значення на етикетці ― 90 Ra.
Слід зазначити, що у LED ламп ТМ «ELECTRUM» фактичні значення індексу передачі кольору складають 80 Ra, що є вище значень, заявлених на упаковці, – 70 Ra. Для порівняння індекс передачі кольору «економок» (компактних люмінесцентних ламп) < 70, а у лампи розжарювання – ≥ 99,9.
Ще один показник, який був протестований, – колірна температура. Він відповідав заявленим значенням у LED
ламп всіх торгових марок.
На жаль, яскравість відтінок освітлення ламп світлодіодного типу не завжди приємні для візуального сприйняття людини. У кого-то такий штучний денне світло викликає відверте роздратування. Подібні лампи при високій потужності здаються занадто яскравими, а при малій майже не придатні для читання книг.
Слід зазначити лампи ТМ «VOLTEGA», де в якості джерела світла використовується не точковий світлодіод, а лінійний. Таким чином виробники збільшили площу випромінювання і зменшили тиск на очі. Ця перевага дає не тільки сприятливе почуття сприйняття світла, але і більш ефективне використання світлового ресурсу.
На відміну від ламп розжарювання, LED лампи виробляються з різною колірною температурою, яка може становити від 2700 До до 10000 К.
Тим самим LED лампи відкривають можливість підібрати колірну температуру освітлення для різних житлових зон, використовуючи світло різних відтінків. А це дає можливість підібрати комфортне освітлення в кожній кімнаті.
Відмінним варіантом для житлового приміщення є лампи з теплим білим типом випромінювання (мають колірну температуру До 2000-3000). Вони максимально схожі на звичні лампи розжарювання і сприяють розслабленню, відпочинку очей.
Для робочих поверхонь (кухонний або письмовий стіл) і для вулиць найкраще підійде нейтральний білий колірна температура 3500-5000 До).
Холодний білий колірна температура понад 5000 К) має невеликий блакитнуватий відтінок і відмінно підходить для офісних приміщень, вуличної рекламної продукції та поліграфічних виробництв.
Нарешті, найбільш цікавий показник для споживачів – світлова віддача (енергоефективність) – величина, яка показує, з якою ефективністю споживана потужність перетворюється в світло.
З восьми протестованих світлодіодних ламп тільки три перевищили планку 90 Лм/Вт. Це лампи ТМ «ELECTRUM» і ТМ «FERON», показали енергоефективність у 92 Лм/Вт, і явний лідер тестування – лампи ТМ «VOLTEGA» – з результатом в 111,2 Лм/Вт!
Лампи ж інших виробників мали значення світлової віддачі в діапазоні від 76 до 85 Лм/Вт (згідно з Постановою КМУ від 15.10.2012 р. № 992 показник світловий віддачі світлодіодних ламп повинен бути не менш як 80 Лм/Вт).
Підводячи результати тестування LED ламп за технічними характеристиками, можна відзначити основних лідерів: світлодіодні лампи ТМ «VOLTEGA», ТМ «FERON» і ТМ «ELECTRUM». Ці лампи відрізняються високою світловою віддачею (енергоефективність) – 111,2 Лм/Вт, 92 Лм/Вт і 92 Лм/Вт відповідно, мають відносно невисоку потужність, але при цьому володіють високими показниками світлового потоку.
Для покупців також цікавий перерахунок величини фактичного світлового потоку до вартості лампи. Це співвідношення і буде характеризувати економічний ефект. Отже, найбільш економною за вартістю 1 Лм є лампа світлодіодна ТМ «ELECTRUM» – 0,17 грн./Лм; а найменш економною – лампа ТМ «JAZZWAY» з результатом 0,29 грн./Лм.